#ad

Przedsiębiorcy transportowi kontra abonament RTV

Przedsiębiorcy transportowi kontra abonament RTV

Niejednokrotnie wśród przedsiębiorców z branży transportowej pojawia się pytanie dotyczące obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej za odbiorniki radiowe znajdujące się w ciężarówkach. Zagadnienie pozostaje aktualne szczególnie w kontekście standardowego wyposażenia nowoczesnych samochodów ciężarowych, gdzie odbiornik radiowy jest zazwyczaj w podstawowym wyposażeniu pojazdu.   Z życia przedsiębiorcy transportowego   W stosunku do jednego z klientów kancelarii na przełomie 2015 i 2016 r. toczyło się postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia używania niezarejestrowanych odbiorników radiowych. W wyniku przeprowadzonej kontroli w przedsiębiorstwie transportowym klienta ujawniono 15 niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych. Stwierdzono, że odbiorniki są w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, a w związku z tym Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. wydał decyzję ustalającą opłatę za używanie 15 niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych. Mimo złożonego odwołania organ II instancji – Minister Infrastruktury i Budownictwa - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Czy zasadnie?   Obowiązek obowiązkiem   Analizując sytuację klienta kancelarii na podstawie obowiązujących przepisów prawa, wskazać należy, że odbiornik radiowy w samochodzie wiąże się z takimi samymi obowiązkami dla właściciela pojazdu jak odbiornik radiowy stacjonarny czy odbiornik telewizyjny. Każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego czy odbiornika telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Opłaty abonamentowe są świadczeniem przymusowym i bezzwrotnym o charakterze publicznoprawnym, z góry nakierowanym na realizację określonych przez ustawodawcę celów. Obowiązek ich uiszczania ma swoje źródło w ustawie abonamentowej, a także w art. 84 Konstytucji RP. Ustawodawca w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o opłatach abonamentowych wprowadził domniemanie, że osoba która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny używa tego odbiornika, jeżeli znajduje się on w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Okoliczność, że posiadanie odbiornika nie rzutuje w żaden sposób na prowadzoną przez przedsiębiorcę transportowego działalność gospodarczą pozostaje bez znaczenia dla obowiązku uiszczania abonamentu. Obowiązkiem przedsiębiorcy, który posiada samochód firmowy z zainstalowanym odbiornikiem radiowym jest regularne opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, również za taki który znajduje się w jego samochodzie. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy abonamentowej wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych. Przedsiębiorca jest także zobowiązany opłacać abonament radiowo-telewizyjny od odbiornika radiowego w samochodzie leasingowanym. Co istotne, obowiązek taki spoczywa na przedsiębiorcy, nie zaś na kierowcy  czyli osobie korzystającej z samochodu służbowego i wykonującej obowiązki pracownika.   Rejestracja odbiornika radiowego i wysokość abonamentu   Zgodnie z zapisami § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17.12.20113 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych dokonuje operator wyznaczony, na podstawie zgłoszenia podmiotu posiadającego odbiorniki. Oznacza to, że aby zarejestrować odbiornik radiowy należy odwiedzić dowolnie wybrany urząd pocztowy, pobrać i wypełnić druk Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych oraz przekazać wypełniony i podpisany wniosek pracownikowi urzędu pocztowego. Potwierdzeniem zarejestrowania odbiorników RTV jest Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika. Obecnie możliwa jest również rejestracja odbiorników RTV za pośrednictwem Internetu, poprzez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych lub Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego należy zachować i okazywać w trakcie przeprowadzanych kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV.  W 2016 r. opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 7,00 zł miesięcznie. Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę wówczas za okres 12 miesięcy opłatawyniesie 84,00 zł, natomiast płacąc z góry za dłuższy okres opłata ulega zmniejszeniu (np. opłacając abonament za rok z góry opłata wyniesie 75,60 zł).   Kontrola, kontrolerzy i skutki kontroli   Na podstawie ustawy abonamentowej podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz uiszczania opłaty abonamentowej jest Poczta Polska S.A. Z ramienia Poczty Polskiej S.A. kontroli dokonują upoważnieni i stosownie przeszkoleni pracownicy. Mimo powszechnego przekonania kontroli takich nie wykonują listonosze. Podczas procedury kontrolnej kontroler ma obowiązek okazać upoważnienie do wykonania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego nawet dowód osobisty, zaś podmiot kontrolowany powinien umożliwić przeprowadzenie kontroli lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. W przypadku odmowy kontrolowanego, kontroler może żądać przeprowadzenia kontroli w trybie egzekucji administracyjnej.   W mechanizmie odpowiedzialności za używanie niezarejestrowanych odbiorników podstawowe znaczenie ma ustalenie stanu faktycznego w toku kontroli. Jeżeli podczas przeprowadzonej kontroli w przedsiębiorstwie stwierdzone zostanie używanie niezarejestrowanego odbiornika wówczas wydana zostaje decyzja nakazująca rejestrację wszelkich odbiorników radiowych i telewizyjnych, a także ustalana jest opłata za używanie niezarejestrowanego odbiornika, która stanowi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Powyższa opłata stanowi de facto karę finansową.   Podsumowanie   Niemniej jednak obowiązek opłacania abonamentu jest obecnie obowiązkiem powszechnie nieprzestrzeganym przez polskie społeczeństwo, w tym również przez przedsiębiorców transportowych. Przedsiębiorcy, którzy nie dokonali rejestracji odbiorników nie płacą opłat abonamentowych, a bez przeprowadzenia kontroli przez uprawnionych kontrolerów Poczty Polskiej S.A. nie ma możliwości zmuszenia ich do uiszczania należnych opłat. Temat związany z opłacaniem abonamentu za odbiorniki radiowe w samochodach, w tym w ciężarówkach, powraca regularnie w środowisku transportowym, zazwyczaj jednak dopiero w momencie kontroli w danym przedsiębiorstwie i ogniskuje się wokół zasadności uiszczania opłat oraz konieczności rejestracji odbiorników, co jednak pozostaje bezsporne w świetle obowiązujących regulacji prawnych.   Autor: Izabela Mrozek

40d6a7b1-967e-4f53-89b1-a3c9e45040fbNiejednokrotnie wśród przedsiębiorców z branży transportowej pojawia się pytanie dotyczące obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej za odbiorniki radiowe znajdujące się w ciężarówkach. Zagadnienie pozostaje aktualne szczególnie w kontekście standardowego wyposażenia nowoczesnych samochodów ciężarowych, gdzie odbiornik radiowy jest zazwyczaj w podstawowym wyposażeniu pojazdu.

 

Z życia przedsiębiorcy transportowego

 

W stosunku do jednego z klientów kancelarii na przełomie 2015 i 2016 r. toczyło się postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia używania niezarejestrowanych odbiorników radiowych. W wyniku przeprowadzonej kontroli w przedsiębiorstwie transportowym klienta ujawniono 15 niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych. Stwierdzono, że odbiorniki są w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, a w związku z tym Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. wydał decyzję ustalającą opłatę za używanie 15 niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych. Mimo złożonego odwołania organ II instancji – Minister Infrastruktury i Budownictwa – utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Czy zasadnie?

 

Obowiązek obowiązkiem

 

Analizując sytuację klienta kancelarii na podstawie obowiązujących przepisów prawa, wskazać należy, że odbiornik radiowy w samochodzie wiąże się z takimi samymi obowiązkami dla właściciela pojazdu jak odbiornik radiowy stacjonarny czy odbiornik telewizyjny. Każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego czy odbiornika telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Opłaty abonamentowe są świadczeniem przymusowym i bezzwrotnym o charakterze publicznoprawnym, z góry nakierowanym na realizację określonych przez ustawodawcę celów. Obowiązek ich uiszczania ma swoje źródło w ustawie abonamentowej, a także w art. 84 Konstytucji RP. Ustawodawca w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o opłatach abonamentowych wprowadził domniemanie, że osoba która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny używa tego odbiornika, jeżeli znajduje się on w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Okoliczność, że posiadanie odbiornika nie rzutuje w żaden sposób na prowadzoną przez przedsiębiorcę transportowego działalność gospodarczą pozostaje bez znaczenia dla obowiązku uiszczania abonamentu. Obowiązkiem przedsiębiorcy, który posiada samochód firmowy z zainstalowanym odbiornikiem radiowym jest regularne opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, również za taki który znajduje się w jego samochodzie. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy abonamentowej wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych. Przedsiębiorca jest także zobowiązany opłacać abonament radiowo-telewizyjny od odbiornika radiowego w samochodzie leasingowanym. Co istotne, obowiązek taki spoczywa na przedsiębiorcy, nie zaś na kierowcy  czyli osobie korzystającej z samochodu służbowego i wykonującej obowiązki pracownika.

 

Rejestracja odbiornika radiowego i wysokość abonamentu

 

Zgodnie z zapisami § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17.12.20113 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych dokonuje operator wyznaczony, na podstawie zgłoszenia podmiotu posiadającego odbiorniki. Oznacza to, że aby zarejestrować odbiornik radiowy należy odwiedzić dowolnie wybrany urząd pocztowy, pobrać i wypełnić druk Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych oraz przekazać wypełniony i podpisany wniosek pracownikowi urzędu pocztowego. Potwierdzeniem zarejestrowania odbiorników RTV jest Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika. Obecnie możliwa jest również rejestracja odbiorników RTV za pośrednictwem Internetu, poprzez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych lub Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego należy zachować i okazywać w trakcie przeprowadzanych kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV.  W 2016 r. opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 7,00 zł miesięcznie. Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę wówczas za okres 12 miesięcy opłatawyniesie 84,00 zł, natomiast płacąc z góry za dłuższy okres opłata ulega zmniejszeniu (np. opłacając abonament za rok z góry opłata wyniesie 75,60 zł).

 

Kontrola, kontrolerzy i skutki kontroli

 

Na podstawie ustawy abonamentowej podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz uiszczania opłaty abonamentowej jest Poczta Polska S.A. Z ramienia Poczty Polskiej S.A. kontroli dokonują upoważnieni i stosownie przeszkoleni pracownicy. Mimo powszechnego przekonania kontroli takich nie wykonują listonosze. Podczas procedury kontrolnej kontroler ma obowiązek okazać upoważnienie do wykonania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego nawet dowód osobisty, zaś podmiot kontrolowany powinien umożliwić przeprowadzenie kontroli lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. W przypadku odmowy kontrolowanego, kontroler może żądać przeprowadzenia kontroli w trybie egzekucji administracyjnej.

 

W mechanizmie odpowiedzialności za używanie niezarejestrowanych odbiorników podstawowe znaczenie ma ustalenie stanu faktycznego w toku kontroli. Jeżeli podczas przeprowadzonej kontroli w przedsiębiorstwie stwierdzone zostanie używanie niezarejestrowanego odbiornika wówczas wydana zostaje decyzja nakazująca rejestrację wszelkich odbiorników radiowych i telewizyjnych, a także ustalana jest opłata za używanie niezarejestrowanego odbiornika, która stanowi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Powyższa opłata stanowi de facto karę finansową.

 

Podsumowanie

 

Niemniej jednak obowiązek opłacania abonamentu jest obecnie obowiązkiem powszechnie nieprzestrzeganym przez polskie społeczeństwo, w tym również przez przedsiębiorców transportowych. Przedsiębiorcy, którzy nie dokonali rejestracji odbiorników nie płacą opłat abonamentowych, a bez przeprowadzenia kontroli przez uprawnionych kontrolerów Poczty Polskiej S.A. nie ma możliwości zmuszenia ich do uiszczania należnych opłat. Temat związany z opłacaniem abonamentu za odbiorniki radiowe w samochodach, w tym w ciężarówkach, powraca regularnie w środowisku transportowym, zazwyczaj jednak dopiero w momencie kontroli w danym przedsiębiorstwie i ogniskuje się wokół zasadności uiszczania opłat oraz konieczności rejestracji odbiorników, co jednak pozostaje bezsporne w świetle obowiązujących regulacji prawnych.

 

izabela-mrozek-aplikant

Autor: Izabela Mrozek

Z tej samej kategorii

Zaufali nam

Masz pytania? Skontaktuj się!

Masz pytania dotyczące branży? Nurtuje Cię jakiś temat? Masz ciekawego newsa, lub pomysł na artykuł? Chciałbyś pojawić się na łamach TSL Biznes? Napisz do nas a my skontaktujemy się z Tobą!